شركت فني مهندسي يارنيكان صالح

با توکل بر خداوند متعال و در سایه عنایات حضرت ولی عصر(عج الله تعالی فرجه) هسته اولیه شرکت تعاونی فرااستانی یارنیکان صالح با حضور جمعی از استادان، صنعتگران، فارغ التحصیلان و دانشجویان در سال 1382 شکل گرفت؛ با این امید که با نام حضرت حق و با یاد او در راه او قدم بردارد. در ادامه یارنیکان صالح - همان گونه که در شروع نیت کرده بود - با هدف توانمند نمودن کشور در عرصه صنعت و کاستن از میزان وابستگی آن تلاش می کند  ادامه مطلب


نام‌كاربري:
رمزعبور:


صفحه اصلي » محصولات » تجهیزات خلأ
محفظه خلأ
پمپ خلأ
فشارسنج خلأ
شیرهای خلأ
انواع شیرهای خلأ ساخت یارنیکان
اتصالات خلأ
فیدتروهای خلأ
گرم کننده تابشی

آشنايي با خلأ و کاربردهاي آن :

 

خلأ در لغت به معني تهي و خالي است ولي در اصطلاح به فضايي مي گويند که شامل گازهايي است که فشار آن­ها زير اتمسفر است. تکنولوژي خلأ يکي از تکنولوژي­هاي مادر بوده و هر کشوري براي آنکه بتواند در مسير صنعتي شدن قدم بردارد و به ساير تکنولوژي هاي مهم از جمله ميکرو الکترونيک، نانو تکنولوژي، ساخت سنسورها و قطعات الکترونيکي، صنايع MEMS و ... دست يابد، ناگزير از در اختيار داشتن اين تکنولوژي به طور کامل مي­باشد.

کابردهاي بسيار گوناگوني براي خلأ مي توان نام برد. در بعضي موارد خلأ به طور دائم در قطعه باقي مي ماند، از اين موارد مي توان به لامپ ها، لوله­هاي تخليه الکتريکي، ماشين­هاي شتاب دهنده، لامپ­هاي اشعه کاتدي ، لامپ­هاي راديويي و ...  اشاره کرد. نوع ديگر، سيستم­هايي هستند که خلأ تنها براي مدتي معين به منظور انجام فرآيندي به وجود مي آيد ، مانند لايه نشاني ها در خلأ.

سيستم هاي خلأ در بسياري از زمينه هاي تحقيقاتي و صنعتي مورد استفاده قرار مي­گيرند و در سال هاي اخير تحولات زيادي در اين قسمت از علوم آشکار شده است از جمله کاربردهايِ تکنولوژي بالايِ (High Tech.) اين سيستم­ها مي­توان به موارد زير اشاره کرد :

 • شتاب­دهنده­هاي هسته ­اي
 • تحقيقات انرژي بالا
 • شناخت خصوصيات پلاسما
 • تهيه لايه­ هاي نازک در صنعت ميکروالکترونيک و نانو ­تکنولوژي
 • جوش اشعه الکتروني
 • ساخت لايه­هاي نوري (Optical Coating)
 • گاز­زدايي فلزات در متالورژي (Degassing)
 • آبکاري
 • ميکروسکوپ الکتروني
 • استريلاسيون تجهيزات پزشکي
 • خشک کردن فراورده هاي کشاورزي و ...

فعاليت­هاي خلأ شرکت فني مهندسي يارنيکان صالح

بخش خلأ شرکت يارنيکان صالح از سال 1384 کار تحقيقاتي بر روي قسمت هاي مختلف سيستم خلأ را با هدف خود کفايي، تأمين نيازهاي بخش خلأ کشور و دستيابي به تکنولوژي ساخت تمامي قسمت هاي يک سيستم خلأ، آغاز کرد. هدف اوليه بخش تحقيقات خلأ، تمرکز بر روي ساخت محفظه هاي خلأ، پمپ خلأ بالا (از نوع ديفيوژن) و فشارسنج ها بود. اين سه محور بخش مهمي از يک سيستم خلأ مي باشند و تقريباً در همه کارهاي آزمايشگاهي و صنعتي که نياز به يک سيستم خلأ باشد، اين قطعات حتماً مورد نياز است. به دليل گسترش روز افزون کاربري سيستم هاي خلأ، دستيابي به تکنولوژي ساخت اين قطعات نيازي جدي بود. با ياري خداوند و تلاش شبانه روزي نيروهاي فعال اين اهداف محقق گرديد و در ادامه کار ساخت ساير قطعات در دستور کار قرار گرفت.

علاوه بر ساخت قطعات خلأ و انجام پروژه هاي تحقيقاتي اين شرکت خدمات مرتبط با اين تکنولوژي را به طور گسترده انجام مي دهد.

© Yar Nikan Saleh ::