کاربرد PVD در صنعت مبلمان فلزی

امروزه در صنعت تولید مبلمان فلزی از استنلس استیل (stainless steel ) به عنوان ماده ی خام اصلی استفاده می شود که کیفیت قابل توجهی داشته و به طول عمر مبلمان و زیبائی آن کمک شایانی کرده است. در ایران عمدتاً از استیل رده ی 304 استفاده می گردد که این فلز غیر مغناطیسی است و راحت ترین راه تشخیص آن از آهن و دیگر فولادها، آهنربا می باشد. از ویژگی های استیل 304 می توان به قابلیت فرم دهی و جوشکاری با کیفیت بالا، خواص ضد خوردگی و مقاومت حرارتی تا ۸۷۰ درجه سانتیگراد نام برد. همچنین براقیت بالایی داشته و به سبب مقاومت بالا نسبت به محلول های شیمیایی تمیزکاری آن ساده تر می باشد.
در پروسه ی تولید مبلمان استیل رنگی، پس از طی کردن فرآیندهای مرسوم تولید مانند برش، مونتاژ، جوش و پرداخت، عملیات چربی زدایی انجام گرفته و قطعات به وسیله ی دستگاه PVD آبکاری می شوند. آبکاری تحت خلأ یا PVD بهترین و مرسوم ترین روش اجرایی در ایران می باشد.
شرکت یارنیکان صالح با تولید و فروش دستگاه های لایه نشانی به روش قوس کاتدی (آرک) سهم زیادی از بازار مبلمان رنگی ایران را در اختیار دارد. مبلمان استیل در رنگ های طلائی، دودی، رزگلد که این روزها راه خود را به منازل، هتل ها، تالارها، مراکز تجاری و… باز کرده اند