شركت فني مهندسي يارنيكان صالح

با توکل بر خداوند متعال و در سایه عنایات حضرت ولی عصر(عج الله تعالی فرجه) هسته اولیه شرکت تعاونی فرااستانی یارنیکان صالح با حضور جمعی از استادان، صنعتگران، فارغ التحصیلان و دانشجویان در سال 1382 شکل گرفت؛ با این امید که با نام حضرت حق و با یاد او در راه او قدم بردارد. در ادامه یارنیکان صالح - همان گونه که در شروع نیت کرده بود - با هدف توانمند نمودن کشور در عرصه صنعت و کاستن از میزان وابستگی آن تلاش می کند  ادامه مطلب


نام‌كاربري:
رمزعبور:


صفحه اصلي » محصولات » سایر محصولات » پلاسما استریلایزر

Hydrogen peroxide plasma sterillizer

دستگاه پلاسما استريلايزر (H2o2)

دراين دستگاه با استفاده از پلاسماي بخار آب­اکسيژنه، ست هاي پزشکي حساس به دماي بالا و رطوبت، در دماي محيط و بدون رطوبت استريل مي شوند.

در حال حاضر در ايران براي استريل ست هاي پزشکي حساس به دماي بالا و رطوبت که امکان استريل آنها در اتوکلاوهاي بخار نيست، به طور معمول از گاز اتيلن اکسايد (Eto) استفاده مي شود که اين گاز، گازي سمّي و سرطان­ زاست و به همين دليل در سيستم­ هايي که با اين گاز استريل مي‌کنند، به مدت زمان نسبتاٌ طولاني براي برطرف کردن اين گاز از سطوح ست هاي پزشکي نياز است. از ديگر موارد نامطلوب اين نوع اتوکلاوها مي توان به آلوده کردن فاضلاب ها توسط مواد دفعي سمّي دستگاه و نيز در معرض خطر بودن پرسنل مرتبط اشاره کرد. به همين دلايل استفاده از اين اتوکلاوها در کشورهاي پيشرفته محدود و منسوخ شده است.

در دستگاه پلاسما استريلايزر به واسطه­ ي استفاده از آب­اکسيژنه ­ي 59% براي استريل کردن ست ها، خروجي سيستم فقط آب و اکسيژن است که حاصل از شکستن مولکول هاي آب­اکسيژنه مي باشد و آسيبي براي محيط نداشته و نيازي به سيستم دفع به فاضلاب ندارد و در هر جايي از اتاق CSR قابل نصب است. از طرفي مدت زمان مورد نياز براي استريل کردن به مراتب کوتاه تر است و ست ها پس از استريل شدن بلافاصله مي توانند مورد استفاده قرار گيرند.

در اين سيستم اشعه طيف UV و اجزاء پرانرژي حاصل از شکستن مولکول­ هاي آب­ اکسيژنه به تمامي سطوح نفوذ کرده و ميکروارگانيسم ها را نابود مي‌کند. اجزاي پرانرژيِ ايجاد شده در اين سيستم مشابه آنچه در استريليزاسيون به روش پرتوگاما ايجاد مي ‌شود، مي باشد.

سيکل کاري اين دستگاه شامل 4 مرحله ي اصلي ذيل مي باشد:

Injection------------>Diffusion------------>Plasma------------>Ventilation

مدت زمان تقريبي هر سيکل سيستم در حدود 45 دقيقه مي باشد.

براي انجام عمليات استريليزاسيون ست هاي پزشکي داخل محفظه قرار مي گيرند و محفظه توسط پمپ خلأ تا فشاري حدود چند دهم torr تخليه مي شود تا شرايط مناسب براي ايجاد پلاسما ايجاد شود. در اين سيستم براي ايجاد پلاسما از منبع تغذيه­ ي فرکانس پائين که اصطلاحاٌ با نام LF(Low Frequency) شناخته مي شود، استفاده شده، که با ايجاد ميدان الکتريکي در داخل محفظه ، مولکول هاي آب­ اکسيژنه که به صورت بخار در محفظه حضور دارند را مي­ شکند و به صورت پلاسما درمي­ آورد.

پلاسما به دليل وجود اجزاي پرانرژي نظير راديکال­ ها، يون­ ها و ... در محيط، خود توانايي از بين بردن ميکرو ارگانيسم­ ها را دارد و از طرفي طيف UV ايجاد شده در آن ميکرو ارگانيسم ها را کشته و با غير فعال کردن آنها سطوح را استريل مي کند. شايان ذکر است که در اين سيستم ها استفاده از آب­اکسيژنه 59% که خود به عنوان استريل کننده­اي قوي شناخته شده است، صحت عملکرد پروسه­ي استريليزاسيون را تضمين مي کند.

هر سيکل عملکرد دستگاه شامل دو نيم سيکل مشابه مي باشد که البته نيم سيکل دوم اختياري بوده و براي تضمين عمل استريليزاسيون انجام مي شود. عملکرد سيستم به طور ساده در هر نيمه بدين صورت است :

ابتدا پس از قرار دادن ست هاي بسته بندي شده داخل محفظه و بسته شدن درب، پمپ، محفظه را تا فشاري حدود چند دهم torr تخليه مي کند. بسته بندي هاي اين ست ها از جنس خاصي با نام تجاري  "Tyvek" مي باشد که قابليت انتقال آب اکسيژنه را به داخل خود دارند.

پس از تخليه­ ي سيستم آب اکسيژنه به صورت بخار وارد سيستم شده (مرحله ي injection) و به آن مهلت داده  مي شود تا در محفظه پخش شود (مرحله ي Diffusion). سپس فشار سيستم دوباره توسط پمپ پائين آورده شده و با اعمال انرژي به الکترودهاي تعبيه شده ­ي داخل سيستم، پلاسما ايجاد مي شود و در تماس با سطح ست ها، ميکروارگانيسم هاي موجود در سطوح از بين مي روند (مرحله ي Plasma) . پس از اين مرحله، محفظه توسط هوايي که از طريق يک فيلتر "Hypo" وارد محفظه مي شود، اصطلاحاٌ تهويه شده و فشار محفظه به فشار اتمسفر بر مي‌گردد (Ventilation) و مي‌توان ست ها را خارج کرده و مورد استفاده قرار داد.


© Yar Nikan Saleh ::